تبلیغات
گردون

گردون

پنجشنبه 28 مهر 1384
چهل و نهمین جشنواره فیلم لندن از چهارشنبه شب 19 اکتبر با نمایش فیلم 'باغبان وفادار' ساخته فرناندو میرلیش فیلمساز برزیلی در پایتخت انگلستان آغاز شد و تا روز 3 نوامبر ادامه خواهد داشت.

این جشنواره که از نظر برگزار کنندگان آن از لحاظ تعداد فیلمهای شرکت کننده و تعدد نوبتهای نمایش بزرگترین جشنواره اروپاست؛ هر ساله در میانه پائیز پرشکوه ترین رویداد هنری لندن را رقم می زند.

در سبک و سیاق برگزاری این دوره از جشنواره، چندان تغییری نسبت به چند دوره گذشته دیده نمی شود. مانند سال گذشته امسال نیز حمایت مالی این جشنواره را روزنامه تایمز چاپ لندن بر عهده دارد.

روزانه بیش از 20 فیلم در 9 بخش اصلی این جشنواره که عنوانهای شان نسبت به سالهای گذشته تغییری نکرده، به نمایش در می آیند.

بخشهای مختلف جشنواره

بخش "گالا" و نمایشهای ویژه: در این بخش 10 فیلم به نمایش در می آید. بیشتر فیلمهای این بخش، فیلمهایی هستند که پیشتر در دیگر جشنواره های معتبر دنیا خوش درخشیده و یا از لحاظ تجاری موفق بوده اند.


باغبان وفادار (فرناندو میرلیش)، شب بخیر و موفق باشی ( جورج کلونی)، ماچ ماچ بنگ بنگ ( شین بلک) پنهان ( مایکل هانکه) و برادران گریم ( تری گیلیام) از جمله فیلمهایی خواهند بود که در این بخش به نمایش در خواهند آمد.

" فیلم در میدان": این بخش که از مهمترین بخشهای جشنواره است به فیلمهایی اختصاص دارد که در یکی از دو سالن سینمای "اودئون" در "لستر اسکوئر" (میدان لستر) در مرکز لندن به نمایش در می آید.

35 فیلم در این بخش روی پرده می رود که عمده آنها را فیلمهای اروپایی و آمریکایی تشکیل می دهند؛ هر چند فیلمهایی از کشورهایی مانند برزیل و هنگ کنگ نیز در این میان دیده می شوند.

چرند و پرند ( مایکل وینترباتم)، گذر از پل: آوای استانبول ( فاتح آکین)، حباب (استیون سودربرگ) الیزابت تاون (کامرون کرو) و ماندرلی ( لارس فون تریه) از مهمترین فیلمهای این بخش هستند.

سکس و فلسفه، تازه ترین ساخته محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی که در تاجیکستان ساخته شده نیز در این بخش به نمایش در خواهد آمد. این فیلم محصول مشترک سه کشور ایران، تاجیکستان و فرانسه است.

سینمای نوین بریتانیا: تمام فیلمهایی که در این بخش به نمایش در می آید محصول یک سال گذشته سینمای بریتانیا و یا تولید مشترک این کشور با کشور دیگری است. امسال در این بخش هشت فیلم به نمایش گذاشته می شوند.

مرد سفید پوست ناشناس ( روپرت موری)، زنی در زمستان (ریچارد جابسون) آفتاب سیاه ( گری تارن) و عشق + تنفر ( دومینیک ساویج) از فیلمهای این بخش هستند.

انقلاب فرانسه: این بخش که از بخشهای ثابت جشنواره لندن در چندین دوره گذشته است به نمایش فیلمهای جدید سینمای فرانسه اختصاص دارد.

15 فیلم بلند و دو فیلم نیمه بلند فرانسوی در این بخش نمایش داده می شوند، هر چند که تعداد دیگری از فیلمهای سینمای فرانسه در بخش های دیگر نیز حضور دارند. عمده فیلمهای این بخش را کارگردانان نسل جدید سینمای فرانسه ساخته اند.

دختر خوب (سوفی فیلی یر)، به سوی جنوب ( لورن کانته)، اورشلیم کوچک (کارین آلبو) و روزهای خشن (لوسیل شوفر) از جمله فیلمهای این بخش اند.

سینمای اروپا: 31 فیلم از کشورهای مختلف اروپا در این بخش حضور دارند.

جمعه یا روز دیگری ( ایوان لو موین محصول فرانسه و بلژیک)، روزها و ساعت ها ( پیر زالیتسا از بوسنی و هرزگوین)، اسکار و ژوزفین (کارستن مولروپ از دانمارک) و بزدل ( فرزان اوزپتک از ایتالیا) از مهمترین فیلمهای این بخش هستند.

سینمای جهان: فیلمهای حاضر در این بخش منتخبی است از فیلمهای شناخته شده سینمای جهان که در سطح جهانی درخشیده و یا از فیلمهای مشهور کشور محل تولیدشان هستند.

مهران رجبی در نمایی از فیلم بیدار شو آرزو

فیلمهای بیدار شو آرزو ( کیانوش عیاری) و زنی در دور دست ( علی مصفا) دو فیلمی که نماینده سینمای ایران در این دوره از جشنواره هستند (صرف نظر از فیلم مخلمباف که محصول مشترک است) در این بخش به نمایش در خواهد آمد.

فیلم Man Push Cart محصول آمریکا، ساخته رامین بحرانی فیلمساز ایرانی تبار آمریکایی نیز در این بخش حضور دارد.

سینمای تجربی: در این بخش فیلمهای بلند و کوتاهی از کشورهای مختلف به نمایش در می آید. بسیاری از فیلمهای این بخش به صورت ویدئویی فیلمبرداری شده اند.

گنجینه های آرشیوی: این بخش نیز از بخشهای ثابت جشنواره فیلم لندن است. هر ساله تعدادی از فیلمهای کلاسیک و معتبر تاریخ سینما در این بخش به نمایش گذاشته می شوند.

امسال آثاری از لوئیس بونوئل، فرانک کاپرا، روبر برسون، سام پکین پا میکل آنجلو آنتونیونی و هنری کینگ از جمله فیلمهای این بخش هستند.

برشهای کوتاه و پویانمایی: در این بخش منتخبی از فیلمهای کوتاه و انیمیشن به نمایش در می آید.

بخش عمده ای از فیلمهای حاضر در این بخش محصول بریتانیاست.

علاوه بر این چند بخش جلسه های گفتگو و سخنرانی نیز برگزار خواهد شد.

جوایز بخشهای جانبی

با وجود اینکه جشنواره لندن غیر رقابتی است، اما در حاشیه این جشنواره سازمانها و بنیادهای دیگری جایزه ویژه خودشان را به تعدادی از فیلمهای حاضر در جشنواره اعطاء می کنند.

نشان ساندرلند: این جایزه که در سال 1958 توسط "موسسه فیلم بریتانیا" طراحی شد هرساله به بدیع ترین و تصویری ترین فیلمی اهدا می شود که کارگردانش برای نخستین بار در جشنواره لندن حضور پیدا می کند.

هشتمین جایزه منتقدان بین المللی فیپرشی: این جایزه از سوی "فدراسیون بین المللی روزنامه نویسان سینمایی" اعطا می شود و در حاشیه بسیاری از جشنواره های معتبر دنیا برگزار می شود.

فیلم Man Push Cart ساخته رامین بحرانی فیلمساز ایرانی تبار آمریکایی برای دریافت این جایزه نامزد شده است.

دهمین جایزه ساتیاجیت رای: این جایزه از سوی بنیاد ساتیاجیت رای فیلمسار هندی اعطا می شود.

امسال جایزه دیگری با عنوان گریرسون به جوایز جانبی جشنواره اضافه شده است که به بهترین فیلم مستند بلند اهدا خواهد شد.

دو جایزه " فیلمهای کوتاه کلاسیک تی سی ام" ( فیلمهای کلاسیک ترنر) و "جایزه استعداد فیلم بریتانیا" از دیگر جوایز حاشیه ای جشنواره فیلم لندن هستند.

چهل و نهمین جشنواره فیلم لندن که از سوی "موسسه فیلم بریتانیا" برگزار می شود روز پنجشنبه سوم نوامبر، با نمایش شب بخیر و موفق باشی ساخته جورج کلونی خاتمه می یابد

 
                         منبع: بی بی سی


[ پنجشنبه 28 مهر 1384 - 06:10 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : پنجشنبه 28 مهر 1384 - 07:10 ق.ظ]

[ پیام ()|| علی محمدی ] [سینما , ] [+]