تبلیغات
گردون - معرفی کتاب از سایت روز آنلاین

گردون

معرفی کتاب از سایت روز آنلاین

پنجشنبه 28 مهر 1384

00 کتاب روز

۲۸ مهر ۱۳۸۴

هنرروز، دربخش کتاب روزمی کوشد کتاب ها ونشریاتی را که در حوزه اندیشه وهنرمباجث نظری را منعکس می کنند یا درمسائل اجتماعی وسیاسی مسائلی درخور دارند را به خوانندگان خود معرفی کند. ارجحیت با کتاب های روزخواهد بود واین به معنای غفلت ازآثارمنتشر شده درگذشته دور یا نزدیک نیست. کتاب های منتشره از پدیدآورندگان ایرانی به زبان های دیگر یا ترجمه شده به این زیان ها هم در کتاب روزجای ویژه ای خواهند داشت. به این امید که نقد هم به معرفی اضافه شود.

ناشران وپدید آورندگان کتاب و نشریه می توانند یک نسخه از کتاب یانشریه خود رابه این نشانی ارسال دارند تا برای معرفی آنها اقدام شود.

IRAN GOOYA
12 PLAC JEAN Giraudoux
94000
Creteil
France

ns_mahe_do_gholo_01.jpg
ازعشق و مرگ*
پس از جنگ جهانی دوم، وقتی فاشیسم شکست خورد و آزادی پیروزشد، مردمان روستایی در مجارستان گوری دسته جمعی را باز گشودند. 22 انسان که فاشیست ها انها را اعدام کرد ه اند در این گور برای همیشه آرمیده بودند. در جیب بارانی یکی از اعدام شدگان" دفتر شعر کوچکی" یافتند. شعرها که در اردوگاه مرگ سروده و در بارانی جا سازی شده بود امضای میکلوش رادنوتی را بر خود داشت. این پیکر خونین شاعر برجسته ومبارز مجاری بود که در سی وپنج سالگی در برابر جوخه اعدام نازی ها سرود عشق خوانده بود.

اکنون مجسمه رادنوتی بر فراز گورجمعی تاریخ رابه یاد می آورد و شعرهایش با اینکه بعد از تسخیر مجارستان توسط "آزادی" از کتاب های درسی مجاری حذف شده است، اما بر لبان مردم مجار زمزمه می شود.

کتاب ماه دوقلوها که در 207 صفحه توسط انتشارات اندیشه در آلمان منتشر شده است، جلد اول یک مجموعه سه جلدی است که زندگی و آثار این شاعر مجاری را در بر دارد.

جلد نخست که به کتابخانه "روز" رسده شامل خاطرات دوران کودکی، شعرهای برگزیده واسناد و عکس هاست که همه به همت وترجمه مجتبا کولیوند در دسترس خواننده فارسی زبان قرارگرفته است. طراحی جلد و چاپ کتاب درخورشاعری چنین بزرگ است که از عشق گفت وبا همه هراسش از مرگ آن را عاشقانه در آغوش کشید.

ns_ashegane_bikalam_01.jpg

عاشقانه های بی کلام
چاپ وانتشار کتاب های کوچک از ابتکارات انتشارات خورشید در تهران است که " دردانه های کتاب خورشید" نام دارند. سری جدید این کتاب ها که به دلیل چاپ نفیس، موضوعات زیبا وقیمت مناسب مورداستقبال کتابخوانان واقع شده ، یک سری سه جلدی از اشعار شاعران فرانسوی است.

جلدواول این مجموعه نفیس که به چاپ دوم هم رسیده است به اشعار پل ورلن شاعر نامدار فرانسوی اختصاص دارد که مانندمجلدات دیگر بصورت دوزبانه وهمراه بامتن اصلی شعرها منتشر شده است.

انتخاب و ترجمه شعرها توسط زهراتعمیدی به انجام رسیده است که در هر دونهایت ظرافت ومهارت دیده می شود.

ns_azlia_01.jpg

4دفترعشق
سه دفتر شعر ویک نمایشنامه از محمود کویر- هنرمند ایرانی مقیم انگلستان- به "کتاب روز" رسیده است که می توان آنها را4 دفترعشق نام داد. سه مجموعه به نام های "بارانک خانم"،"ببار ای دف" و"آزالیا" که دو تای آخر به زبا ن انگلیسی هم ترجمه شده اند ، شعرهای محمود کویر را در بردارند. و کتاب چهارم نمایشنامه ای است به نام "فاخته ای باچمدان عنابی". هرچهار کتاب توسط انتشارات آرش به بازار فرستاده شده اند.

شعر کوتاهی از دفتر شعر"بارانک" همه فضای عاشقانه آثار محمود کویر را بر می تابد.

باغ پیراهنت
عطر گناه،
و آن دو سیب سمرقند
ابلیسی زیبا که منم!

                                                        منبع: روز آنلاین[ پنجشنبه 28 مهر 1384 - 01:10 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : پنجشنبه 28 مهر 1384 - 01:10 ق.ظ]

[ پیام ()|| علی محمدی ] [ادبی , ] [+]