تبلیغات
گردون - ابراهیم نبوی ویک جایزه بین المللی

گردون

ابراهیم نبوی ویک جایزه بین المللی

جمعه 15 مهر 1384

ابراهیم نبوی برنده جایزه پرنس کلاوس

۱۴ مهر ۱۳۸۴

ابراهیم نبوی برنده جایزه پرنس کلاوس

ابراهیم نبوی طنزنویس ایرانی برنده جایزه پرنس کلاوس، یک بنیاد فرهنگی هلندی شد که اسامی برندگان جایزه امسال خود را اعلام کرد.

بنیاد پرنس کلاوس که از سال ۱۹۹۷ اقدام به دادن جوایز فرهنگی و هنری به متفکران و هنرمندان و نویسندگان رشته های مختلف فرهنگی و هنری می کند دیروز اسامی برندگان جوایز امسال خود را اعلام کرد. هر سال این بنیاد برندگان خود را از کشورهای آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب اهدا می کند.

جایزه اصلی امسال به الیاس جاناتان شاپیرو از آفریقای جنوبی اهدا شد. وی یکی از کاریکاتوریست های موفق آفریقای جنوبی است که جایزه اصلی بنیاد پرنس کلاوس را به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو بدست آورد. به ده طنزپرداز ، کاریکاتوریست و کمدین دیگر نیز جوایزی به مبلغ ۲۵هزار یورو اهدا شد. بنیاد پرنس کلاوس هرسال جوایز خود را در یک موضوع مشخص اهدا می کند. موضوع جوایز امسال این بنیاد طنز و شوخ طبعی بود.

ابراهیم نبوی طنزپرداز ایرانی ۴۷ ساله در طول ده سال گذشته به کار طنز نویسی در نشریات ایرانی پرداخته است. وی پس از دوم خرداد و فعال شدن نشریات اصلاح طلب به نویسنده روزانه این نشریات تبدیل شد و در نشریات جامعه، توس، نشاط، عصرآزادگان، آریا و چندین روزنامه دیگر به طنزنویسی پرداخت.

ابراهیم نبوی تاکنون سه باربرنده جایزه اول طنزنویس برگزیده مطبوعات ایران شده است،

زمانی که برای سومین بار پیاپی جایزه بهترین طنزنویس مطبوعات ایران به وی داده شد، او بخاطر همان طنزهایی که برایش جایزه گرفته بود، در زندان بسر می برد. ابراهیم نبوی همچنین در سال ۱۹۹۹ جایزه هلمن- همت را برای دفاع از آزادی بیان بدست آورد.

ابراهیم نبوی تا کنون 47 کتاب در ایران به چاپ رسانده و اولین کتابش نیز در سال ۲۰۰۵ در پاریس به زبان فرانسه منتشر شد. بنیاد پرنس کلاوساعلام کرده است که بخاطر طنزهای انسانی یکی از جوایز امسال خود را به این طنزنویس ایرانی می دهد.

در سال گذشته محمود درویش شاعر فلسطینی، جایزه اول این بنیاد را بدست آورد. همچنین بسیاری از هنرمندان آسیا و آفریقا در سالهای گذشته برنده جوایز این بنیاد شده اند. رخشان بنی اعتماد کارگردان ایرانی در سال ۱۹۹۸ بخاطر نگاه ویژه اش به زنان در آثار سینمایی اولین ایرانی بود که جایزه این بنیاد را گرفت و موسسه جهان کتاب نیز بخاطر نگاه انتقادی به فرهنگ و ادبیات ایرانی در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه این جشنواره شد.

ابراهیم نبوی جزو معدود برندگان این جایزه است که در کشورش زندگی نمی کند.

جایزه اصلی امسال بنیاد پرنس کلاوس با موضوع طنز و شوخ طبعی به زابیرو جاناتان شاپیرو متولد ۱۹۵۸ از آفریقای جنوبی اهدا شد. وی یکی از بهترین کاریکاتوریست های این کشور شناخته می شود.

سایر برندگان امسال این افراد بودند:

لنین ای راملی (مصر):
لنین ای راملی، متولد1945 از مصر، وی یك نمایشنامه نویس كمدی است كه گروههای اجتماعی را بی باكانه زیر سؤال می برد، وی به نقد مضامین ریا كاری و تعصب در جامعه مصری و سایر کشورهای دنیای عرب می پردازد.

اسلامت گوندونو (اندونزی)
اسلامت گوندونو متولد ۱۹۶۶ از اندونزی، او در حوزه داستانهای منظوم معاصر فعالیت می کند.

ادگار لانگولدت(زیمباوه)
ادگار لانگولدت متولد ۱۹۷۹ از زیمباوه، او كمدینی با شهامت است و علاوه بر این در حوزه خوانندگی و بازیگری نیز فعال است. وی در جامعه ای كار می كند كه تغییرات سریعی را سپری می كند . او شوخی و طنز را به همگان و بویژه جامعه غیر سفید پوست هدیه می كند.

مایكل پوقوسیان( ارمنستان)

مایكل پوقوسیان متولد ۱۹۵۴ از ارمستان، او بازیگر، خواننده و همچنین کمدینی شناخته شده است و تنوع وسیعی از شخصیتهای نمایشی را به تصویر می كشد. او كسی است كه گفتارش در ارمنستان به صورت تكیه كلام در آمده است.

جوالكین سالوادور لاوادور الیاس كونینو (آرژانتین)
جوالكین سالوادور لاوادور الیاس كونینو، متولد ۱۹۳۲ از آرژانتین، او یک کاریکاتوریست است، كسی است كه لطافت طبع ،بذله گویی و وارونه گویی طنز او برای بیان تبعیض های اجتماعی و سیاسی و برای عریان کردن و برجسته کردن این تبعیض ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ابراهیم نبوی (ایران)
ابراهیم نبوی متولد ۱۹۵۸ از ایران، او طنز نویسی است كه باور دارد شغل او نقاب از پیشگاه سفسطه گران بر می دارد.

شری سامبا(كنگو)
شری سامبا متولد ۱۹۵۶ از كنگو، او یكی از هنرمندان بی نظیر در حوزه نقاشی های عامه پسند است كه به واسطه شوخ طبعی و تفسیر اجتماعی و طنز سیاسی مشهور است.

نیده گویدن (برزیل)
نیده گویدن متولد ۱۹۳۳ ازبرزیل، او استاد باستان شناسی است، او تحقیقات علمی را با توسعه محیط و توسعه اقتصادی- اجتماعی و فعالیتهای اجتماعی در هم می آمیزد .

عبدالشریف (زنگبار - تانزانیا)
عبدالشریف متولد ۱۹۳۹ اززنگبار، تانزانیا، وی پیشتاز اقتدار و فرهنگ اقیانوس هند است و نقشی قاطع در حفظ و تجدید قدرت میراث زنگبار به عهده دارد.

اوپیواوكاچ(كنیا)
اوپیواوكاچ متولد ۱۹۶۳ از كنیا، او رقصنده و ابداع كننده طراحی رقص است. او الهام بخش و مشوق رقص حرفه ای معاصر در اتحادیه آفریقاست

                                                                           منبع: روز آنلاین  [ جمعه 15 مهر 1384 - 09:10 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : جمعه 15 مهر 1384 - 10:10 ق.ظ]

[ پیام ()|| علی محمدی ] [ادبی , ] [+]