تبلیغات
گردون - برگزیدگان ششمین دوره جایزه مهرگان ادب

گردون

برگزیدگان ششمین دوره جایزه مهرگان ادب

پنجشنبه 14 مهر 1384

دوره اهدای جوایز کتاب سال مهرگان ادب ( پکا ) شامگاه سه شنبه دوازدهم مهرماه در محل کتابفروشی پکا و در حضور جمعی از اهالی ادب و فرهنگ و دوستداران ادبیات برگزار شد.

در این مراسم به نویسندگان برگزیده در سه حوزه ادبیات شامل رمان، مجموعه داستان کوتاه و تک داستان، ادبیات کودک و نوجوان و علم جوایزی اهدا شد. در این دوره مجموعه داستان کوتاه برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفت.

به تصمیم هیئت داوران در این دوره از اهدای جوایز مهرگان به جای تجلیل از یک شخصیت ادبی در قید حیات، از داوران دوره های پیشین، به ویژه کریم امامی که از سازمان دهندگان و داوران سه دوره نخست مهرگان بود، قدردانی شود.

صفدرتقی زاده، کریم امامی را نویسنده، مترجم، فرهنگ نویس، کتاب شناس و منتقدی دقیق، آگاه، غیر متکبر و منصف و دارای شم قوی فرهنگ نویسی دانست و یاد و خاطره او را گرامی داشت.

برگزیدگان حوزه ادبیات

مژده دقیقی در حال قرائت بیانیه هیئت داوران مهرگان ادب

بیانیه هیئت داوران را مژده دقیقی قرائت کرد. از ۳۱۰ عنوان رمان منتشر شده در سال گذشته ۸۵ عنوان به بخش مسابقه راه یافت که از میان آنها ۵ عنوان به مرحله نهایی رسید.

هیئت داوران از میان پنج رمان آبی تر از گناه نوشته محمد حسینی، بی بی شهرزاد اثر شیوا ارسطویی، رنگ کلاغ نوشته فرهاد بردبار، کیمیا خاتون اثر سعیده قدس و ماهی ها در شب می خوابند نوشته سودابه اشرفی، ضمن تحسین رمان کیمیا خاتون نوشته سعیده قدس به دلیل برخورد جسارت آمیز با تاریخ ادبی گذشته، با اکثریت آرا دو رمان آبی تر از گناه و ماهی ها در شب می خوابند را به طور مشترک به عنوان بهترین رمان سال ۱۳۸۳ برگزیدند.

جوایز این بخش را محمد حقوقی به برگزیدگان اهدا کرد و حسن زاده مدیر انتشارات مروارید ناشر کتاب ماهی ها در شب می میرند از طرف سودابه اشرفی که مقیم فرانسه است، جایزه او را دریافت کرد.

در بخش مجموعه داستان کوتاه از میان ده مجموعه انجیرهای سرخ مزار اثر محمد حسین محمدی، بگذریم اثر بهناز علی پور گسکری، پایان درخت سیب از نوشین سالاری، تو می گی من اونو کشتم؟ اثر احمد غلامی، تنها که می مانم از شهلا پروین روح، سارای همه از فرشته احمدی، سپیدرود زیر سی و سه پل از کیهان خانجانی، شب سودابه اثر محمد زرین، من قاتل پسرتان هستم نوشته احمد دهقان و هتل مارکوپولو اثر خسرو دوامی، هیئت داوران ضمن تحسین مجموعه های انجیرهای سرخ مزار، سپیدرود زیر سی و سه پل و پایان درخت سیب، دو مجموعه داستان کوتاه بگذریم و هتل مارکوپولو را به عنوان بهترین مجموعه داستان کوتاه سال ۱۳۸۳ برگزیدند.

محمد حسینی که با سودابه اشرفی به طور مشترک جایزه اول مهرگان ادب شد جایزه اش را از محمد حقوقی دریافت می کند

کامران فانی جوایز این بخش را اهدا کرد و حسین مرتضاییان آبکنار از طرف خسرو دوامی که مقیم آمریکاست، جایزه او را دریافت کرد. خسرو دوامی در پیامی آورده بود: " ...برای من نویسنده مهاجر که بیشتر از همه شما همواره در جستجوی مخاطبی همدل و همزبان هستم، جایزه شما ارزشی دو چندان پیدا می کند."

او وجه مادی جایزه را به انجمن حمایت از کودکان ایرانی در منطقه بم و وجه معنوی آن را به خاطره آبی هوشنگ گلشیری، شهریار مندنی پور ، حسین مرتضاییان آبکنار و به داستان نویسانی که در تبعید و آوارگی فرصت نیافتند با خوانندگان این سوی مرز ارتباط برقرار کنند، به نسیم خاکسار، اکبر سردوزامی، محمودمسعودی، داریوش کارگر و...تقدیم کرد.

هیئت داوران داستان های صداهای سوخته از سعید عباسپور، کلبه ای بالای کوه از محمد زرین و گرنیکا اثر فرشته توانگر را به عنوان بهترین داستان بلند انتخاب کرد.

فتح الله بی نیاز، صفدر تقی زاده، مژده دقیقی، عنایت سمیعی و حسن میر عابدینی داوری ششمین دوره مهرگان ادب را به عهده داشتند.

ادبیات کودک و نوجوان

آرمان آرین، استعداد جدیدی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در حال دریافت جایزه

شهرام اقبال زاده بیانیه هیئت داوران سومین دوره مهرگان ادب کودک و نوجوان را قرائت کرد. در این دوره از ۱۰۹ اثری که در سال گذشته برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است، ۳۷ اثر به چرخه داوری وارد شد و تنها ۴ اثر به مرحله بالاتر راه یافت.

به نظر هیئت داوران رقابت در این دوره فاقد افت و خیزها و چالش های دوره های پیشین بود و بیشتر داستان ها از ارزش های ادبی و نگاه نو و انتقادی بهره چندانی نبرده و ضعف های آشکار نگارشی، سرگشتگی و ایستایی، تقلید از رمان های خارجی، پیچیده نویسی غیرهنری و بری از لایه های معنی دار، برداشت سطحی و شعار گونه از فکر و عقیده، بازنویسی های نه چندان خلاق از افسانه ها و کم توجهی به ویژگی ها و نیازهای مخاطب نوجوان از آسیب های جدی حکمفرما بر داستان به طور کلی و رمان نوجوان امروز ایران است.

اما هیئت داوران به رغم نقایصی که در بیانیه آنها برشمرده شده بود تولد نویسنده ای خلاق و متکی بر فرهنگ بومی و آشنا با رموز رمان نوجوان معاصر را به اهل ادب و فرهنگ نوید داد. و آرمان آرین نویسنده دو اثر راه یافته به مرحله نهایی یعنی کاخ اژدها و راز کوه پرنده را از رمان های برتر سال ۸۳ را شایسته دریافت لوح تقدیر دانست. داوران اثری را واجد شرایط دریافت تندیس مهرگان ادب کودک و نوجوان ندانستند.

شهرام اقبال زاده، فروغ جمالی، مرتضی خسرونژاد، شهره کائدی و مسعود ناصری بر عهده داشتند.

مهرگان علم

مهندس علی پازوکی بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد. در این حوزه جایزه این بخش به طور مشترک به دو اثر تالیفی تعلق گرفت. به نسترن رحیمی برای کتاب تغییر آب و هوا و اثرات زیست محیطی و نسرین دخت خطیبی برای کتاب جنگل های باستانی شمال ایران در آستانه وداع .

بنیانگذار جایزه مهرگان شرکت پخش و توسعه کتاب ایران، پکا است که با مشارکت گروه بزرگی از ناشران بخش خصوصی در سال ۱۳۷۶ تاسیس شده است.

پکا به منظور تشویق پدیدآورندگان و ناشران برای خلق آثار بهتر در سال ۱۳۷۹ جوایز مهرگان را بنیان نهاد.

ششمین دوره اهدای جوایز مهرگان در زیر زمین پکا و در میان استقبال پرشور اهل فرهنگ و قلم و دوستداران آن برگزار شد. چهره های سرشناسی چون محمدعلی سپانلو، محمدحقوقی، کامران فانی، قطب الدین صادقی، نصرالله کسراییان، منیرو روانی پور، کاظم سادات اشکوری، عمران صلاحی، شهلا لاهیجی، حسینخانی و... در مراسم شرکت داشتند.

                                   منبع:  بی بی سی[ پنجشنبه 14 مهر 1384 - 01:10 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| علی محمدی ] [ادبی , ] [+]