تبلیغات
گردون - سالگرد جیمز دین

گردون

سالگرد جیمز دین

شنبه 9 مهر 1384
نیم قرن از مرگ جیمز دین گذشت
 
روز جمعه پنجاهمین سالگرد مرگ جیمز دین ستاره افسانه ای سینمای هالیوود است که 30 سپتامبر 1955 در سانحه رانندگی در 24 سالگی جان خود را از دست داد.

به همین مناسبت سه شنبه گذشته تقاطعی در بزرگراهی در کالیفرنیا که جیمز دین بر اثر تصادف کشته شد، رسما نام او را بر خود گرفت.

در تمام تاریخ سینما و هالیوود شاید هیچ بازیگری به اندازه جیمز دین با توجه به حضور کوتاهش در سینما شهرت نداشته باشد. شاید او بخشی از شهرتش را پس از مرگ اتفاقی و زودرسش به دست آورد. اما به هرحال عکسهایی که از او گرفته شده حاکی از آن است که این بازیگر در زمان خود نیز به شهرت قابل توجهی دست یافته بود.

نمایی از فیلم شورش بی دلیل

دهه پنجاه میلادی آغاز شکل گیری فرهنگ تازه ای در آمریکا بود، فرهنگ جوانان سرکش و بی قید نسبت به سیستم بسته آمریکای پس از جنگ. هنر و جامعه آمریکایی در حال تغییر بود و فیلمهایی چون وحشی و اتوبوسی به نام هوس و شکوه علفزار نشان از آن می داد که نسل متفاوتی از جوانان به روی کار می آید.

در این میان جیمز دین با سه فیلم شرق بهشت ( الیا کازان)، غول ( جورج استیونس)و شورش بی دلیل ( نیکلاس ری)، هر سه با موضوع محوری جوان سرکش جایگاه ویژه ای در میان این نسل پیدا کرد.

جیمز دین مجموعا در سه فیلم بلند حضور داشت که آخرین آن، شورش بی دلیل کمی پس از مرگش نمایشش عمومی پیدا کرد.

جیمز بایرون دین هشتم فوریه سال 1931 در ایالت ایندیانای آمریکا متولد شد. در 18 سالگی به کالیفرنیا رفت و در آنجا تحصیلاتش را در رشته تئاتر دانشگاه یو سی ال ای آغاز کرد. نخستین نقش نمایشی را در 1950 بازی کرد و سال پس از آن به نیویورک رفت تا در نمایشهای جدی تر بازی کند.

او در سال 1952 به اکتورز استودیو رفت و زیر نظر لی استراسبرگ در کنار مارلون براندو و مونتگومری کلیف به یکی از برجسته ترین بازیگران مکتب "متد اکتینگ" بدل شد. نخستین نقشش را در فیلم شرق بهشت و به فاصله چند ماه دو فیلم غول و شورش بی دلیل را پشت سرهم بازی کرد.

او پنجاه سال پس از مرگش همچنان ستاره ای جهانی است. مجله بازرگانی فوربز درآمد او ناشی از فروش آثارش را در سال 2004 ، پنج میلیون دلار برآورد کرده که با این رقم در رده پانزدهم فهرست پر درآمدترین چهره های درگذشته جهان قرار گرفته است.

                                                                                منبع:بی بی سی[ شنبه 9 مهر 1384 - 05:10 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : شنبه 9 مهر 1384 - 06:10 ق.ظ]

[ پیام ()|| علی محمدی ] [سینما , ] [+]